fbpx

Wspaniałe wychowanie

Mother little child holding hands walking in a grass field at su

Wspaniałe wychowanie

Wspaniałe wychowanie

Mother little child holding hands walking in a grass field at su

Większość dorosłych zostanie rodzicami w pewnym momencie swojego życia (tj. około 89,6% dorosłej populacji na całym świecie). 

I chociaż większość z nas stara się być wspaniałymi rodzicami, możemy również czuć się zdezorientowani i sfrustrowani pozornie niekończącymi się wyzwaniami związanymi z rodzicielstwem. Potwierdzają to zarówno rodzice małych dzieci, jak i nastolatków. 

Niezależnie od tego, czy jesteś rodzicem, który próbuje uniknąć potencjalnych problemów lub już wyrywasz włosy z głowy jest dobra wiadomość:

Rodzice nigdy nie są sami!

Niezależnie od problemu lub stopnia frustracji, istnieje cała społeczność rodziców, którzy stanęli przed tymi samymi problemami. Nie wspominając już o mnóstwie pozytywnych ekspertów od rodzicielstwa ze skutecznymi rozwiązaniami. Są dostępne liczne narzędzia i strategie wspierane badaniami. Zasoby te dostarczają informacji na temat typowych wyzwań rodzicielskich dot. m.in. problemów dziecka z zasypianiem, jedzeniem, napadami złości, problemów z zachowaniem, a także uczeniem się i wszystkimi aspektami, które są po prostu częścią dorastania. 

Kochaj bezwarunkowo, wyznaczaj jasne zasady.

Wspaniałe wychowanie może wydawać się jakimś nieosiągalnym stanem, jednak pozytywne podejście do siebie i dziecka sprawia, że wychowywanie małych dzieci i nastolatków nie musi być straszne ani przerażające. Pozytywni rodzice wychowują swoje dzieci w sposób, który pozwala im osiągnąć satysfakcję i wydobyć potencjał ze swoich dzieci. Pozytywni rodzice są ciepli, troskliwi, kochający, opiekuńczy i… wiele więcej: są nauczycielami, liderami i dobrymi wzorami do naśladowania. Są konsekwentni i jasno określą oczekiwania. Wiedzą, co robią ich dzieci i nastolatki. Zachęcają i wzmacniają pozytywne zachowania. Sprawiają, że doświadczenia rodzinne są priorytetem. Wspierają autonomię i indywidualność swoich dzieci. Kochają swoje dzieci bezwarunkowo. Angażują się w regularny, otwarty dialog ze swoimi dziećmi. Są czuli, empatyczni i wspierający. Rozumieją, czego potrzebują ich dzieci. Wychowują bez przemocy, ustalają jasne zasady i oczekiwania i konsekwentnie ich przestrzegają.

 

Nie chodzi o to, aby rodzic był nieomylny i nie popełniał błędów.

Chodzi o to, żeby rodzić zawsze był dla swojego dziecka, żeby budował w dziecku poczucie bycia kochanym, docenianym, pielęgnowanym, wspieranym, uspokajanym. Wtedy tworzy aurę bezpieczeństwa, emocjonalny odpowiednik bycia owiniętym w przytulny koc.  

Bezwarunkowy aspekt tego rodzaju miłości procentuje przez całe życie. Rodzice, którzy pomagają swoim dzieciom poczuć się lepiej i pozwalają im polegać na nich w sytuacjach trudnych emocjonalnie, nie tylko pomagają dziecku w tym momencie, ale także ustanawiają model, w którym dziecko może się uspokoić, gdy dojrzeje.

Jednym z najważniejszych aspektów dobrej relacji z dzieckiem jest zaufanie.

Objawia się ono tym, że rodzic będzie nie tylko fizycznie obecny, ale także emocjonalnie, że jest gotów cierpliwie wysłuchać i spróbuje zrozumieć myślenie dziecka. Po nawiązaniu relacji opartej na zaufaniu możemy pomóc naszym dzieciom rozwinąć szersze zrozumienie świata, które obejmuje perspektywy innych. Nie możemy skutecznie poprowadzić ich do widzenia perspektywy innych, dopóki nie przyjmiemy ich ze współczuciem. To jest punkt wyjścia. 

Wspaniałe wychowanie to ciągłe budowanie relacji z dzieckiem.

Nie wszyscy to robimy, a już na pewno nie robimy tego przez cały czas, jednak możemy się tego nauczyć. Chodzi o to, żeby nie lekceważyć emocji dzieci, ponieważ wydają się dziecinne – i myśleć, że możemy narzucić nasz dorosły sposób myślenia i działania, bez próby wczucia się w to, co czuje dziecko, ponieważ jesteśmy mądrzejsi i wiemy lepiej. Szacunek dla dzieci uczy je, że nawet najmniejsza, najbardziej bezsilna, najbardziej bezbronna osoba zasługuje na szacunek. 

Wspaniałe wychowanie to ciągła relacja rodzica z dzieckiem, która obejmuje opiekę, nauczanie, prowadzenie, komunikowanie się i zaspokajanie potrzeb dziecka konsekwentnie i bezwarunkowo. Mimo, że koncepcje dotyczące sposobu wychowania się zmieniają można uznać, jako fundament wspaniałego wychowania, że zawsze powinniśmy traktować wszystkich w naszym życiu – bez względu na ich wiek – z szacunkiem i troską. Nie wybraliśmy tego, jak zostaliśmy wychowani i tego, co przekazali nam nasi rodzice, ale mamy wpływ na to, co przekażemy następnemu pokoleniu i dalej. 

A teraz zapraszam Cię do krótkiego ćwiczenia. Zastanów się: 

  1. Co jest dla Ciebie największym wyzwaniem w wychowaniu twojego dziecka?
  2. Co Tobą kieruje? Jaka jest Twoja motywacja?
  3. Jakim chciałabyś być Rodzicem?
  4. Jaki potencjał chcesz wyzwolić w swoim Dziecku?

Jeżeli chcesz popracować głębiej nad Twoim podejściem do wychowania i… uczynić go wspaniałym – zapraszam Cię do popatrzenia na moje programy wsparcia indywidualnego. Kliknij tutaj. 

Pobierz bezpłatny ebook

Jak wspaniale wychować dziecko i… nie zwariować? 

16 najlepszych sposobów!

Pobierz bezpłatny ebook

Jak wspaniale wychować dziecko i… nie zwariować? 

16 najlepszych sposobów!