fbpx

Mit Doskonałej MAMY

Izabella Świgost, Coach, rodzina, Polska, kreatorka, pomoc rodziny, fotograf, Justyna Michalska, Jessie, studio meksyk zdjęcia biznesowe, wizerunek 17, kopia

Mit Doskonałej MAMY

Mit Doskonałej MAMY

Izabella Świgost, Coach, rodzina, Polska, kreatorka, pomoc rodziny, fotograf, Justyna Michalska, Jessie, studio meksyk zdjęcia biznesowe, wizerunek 17, kopia

Macierzyństwo może być trudne a nawet przytłaczające, różni się od tego co jest prezentowane w mediach społecznościowych, kolorowych gazetach czy filmach familijnych. Badanie przeprowadzone na 13 000 rodziców na całym świecie wykazało, że 55% czuje, że zawodzi w pierwszym roku rodzicielstwa – matki częściej czują się w ten sposób (60%) niż ojcowie (45%). Badanie, zlecone przez Water Wipes w ramach globalnej kampanii “This is Parenthood” klasyfikuje problemy, z jakimi borykają się dziś rodzice. Jednym z nich jest porównywanie się z przefiltrowanymi obrazami, które widzą codziennie w mediach społecznościowych. Zdjęcia zamieszczane na Instagram i Facebook, przedstawiają sielankowe rodzicielstwo, którego sami w życiu nie doświadczają.

Mamy na całym świecie boją się, że nie są dość dobre, żeby wychować swoje dzieci na mądrych, szczęśliwych i zdrowych ludzi.

Żadna kobieta nie chce się okazać złą matką bez względu na okoliczności. Porównywanie się z innymi, zwłaszcza wirtualnymi wzorcami z mediów społecznościowych jest drogą donikąd, tak jak dążenie do perfekcjonizmu, który w procesie wychowania dzieci jest całkowicie nieosiągalny i wyrządza więcej szkody niż pożytku. 

Możesz wszystko zaplanować i napisać harmonogram, ale życie to nieustająca zmiana i zaskakuje ciągle nowymi zdarzeniami – dzieci się rozwijają, chorują, mają różne potrzeby i nastroje. Chęć bycia idealną matką powoduje frustrację, niepokój, poczucie bezsilności, braku wpływu, samooskarżanie. A przecież macierzyństwo to przede wszystkim relacja, związek z dzieckiem, a żadna relacja z drugim człowiekiem nie jest doskonała. Może być pełna wyzwań i jednocześnie wspaniała. Jeżeli zaakceptujesz, że nie musisz być zawsze i wszędzie na 100%, że jedyne, czego potrzebuje twoje dziecko, to wystarczająco dobrej mamy, która kierując się matczyną intuicją otacza go miłością, opieką, sprawia, że może się rozwijać i doświadczać nowych rzeczy pod jej czujnym okiem. Wtedy doświadczysz tego, czym jest Wspaniałe Wychowanie, dalekie od ideału, ale nastawione na miłość, chęć zrozumienia, umiejętność bycia razem bez względu na sytuację.

Wspaniałe Wychowanie to najlepsza metoda przygotowania dziecka do życia.

Nie musi to być idealne wychowanie, ponieważ prawdziwy świat również nie zaoferuje mu idealnych sytuacji. Relacje z przyjaciółmi, nauka w szkole, doświadczenia sportowe, zawodowe, wszystko to będzie niedoskonałe i nieperfekcyjne. Wszędzie pojawią się wyzwania i trudności. Kiedy dzieci są wychowywane przez rodziców, którzy akceptują to, że są wystarczająco dobrzy, żeby wychowywać swoje dziecko, co oznacza także tolerancję wobec wad, dzieci uczą się akceptować także własne wady i wybaczać sobie i innym. Wspaniałe wychowanie, to nie jest idealne wychowanie i idealni rodzice. Taka świadomość uwalnia mamę, tatę i dzieci od przymusu bycia perfekcyjnym.

Dziecko, które nie ma przymusu bycia doskonałym nie ma problemów z poczuciem własnej wartości.

Bycie mamą wymaga tak wiele dawania, opieki, tak wiele życzliwości i miłości, którą obdarzasz swoje dziecko. Dążenie w tym do doskonałości skutkuje samokrytyką i poczuciem bicia głową w mur. Trudno być wtedy skutecznymi i dobrym rodzicem, zwłaszcza, że nie zaplanujesz wszystkiego i nie zaprogramujesz swojego dziecka, które być może ma inny temperament i potrzeby niż ty. Proces wychowania i budowania relacji z dzieckiem przynosi codziennie różne, czasem wspaniałe, czasem zaskakujące, a czasem trudne zdarzenia. Rodzice mają prawo do popełniania błędów, ważne, żeby dzielili się swoimi doświadczeniami i wątpliwościami z innymi, szukali wsparcia i nie polegali na wyidealizowanych obrazach bycia mamą i tatą.

Prawda jest taka – nie ma czegoś takiego jak IDEALNA MAMA!

Jeżeli chcesz się cieszyć wychowaniem swojego dziecka i mieć z nim dobrą relację zadbaj o to, żeby czuć się dobrze ze sobą. Kochająca i empatyczna mama jest także życzliwa i wyrozumiała dla siebie, wtedy tworzy dla swojego dziecka środowisko akceptacji, wsparcia i miłości a błędy i potknięcia są elementem wspólnej drogi, lekcją i kapitałem na przyszłość dla wszystkich. 

  

Pobierz bezpłatny ebook

Jak wspaniale wychować dziecko i… nie zwariować? 

16 najlepszych sposobów!

Pobierz bezpłatny ebook

Jak wspaniale wychować dziecko i… nie zwariować? 

16 najlepszych sposobów!